i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Internet

Uciekło hasło

Nie możesz się zalogować? Przesłałeś link, ale nadal coś nie działa? Jeśli sądzisz, że twoje hasło wyciekło i zostało zmienione, sprawdź na stronie haveibeenpwned.com, czy coś takiego faktycznie miało miejsce.


Zastrzeż kartę

Jeśli w danych sklepu znajdowała się informacja o numerze karty płatniczej, bezzwłocznie ją zastrzeż. Możesz to uczynić dzwoniąc bezpośrednio na infolinię swojego banku. Możesz również zadzwonić na numer międzybankowy System Zastrzegania kart pod numerem (+48) 828 828 828.

Kontakt z administratorem danych

Jeśli twoje dane wyciekły, koniecznie skontaktuj się z administratorem danych osobowych, czyli ze sklepem internetowym. Poproś o informację, jakie dane wyciekły, do kogo trafiły twoje dane oraz czy sprawa trafiła do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jako klient, jak najbardziej masz do tego prawo. Na wszelki wypadek zachowaj wszelkie ślady korespondencji z administratorem danych- może to być zarówno nagranie rozmowy, czy zapisanie maili. Sytuacja wycieku danych nie powinna mieć miejsca, dlatego możesz się zwrócić o przyznanie jakiejś rekompensaty, przykładowo zniżki na produkty czy usługi. Jeśli sklep dba o renomę, z pewnością nie tylko cię przeprosi, ale również rozważy drobną formę zadośćuczynienia.


Więcej o ochronie danych osobowych: RODO jak przechowywać dokumenty


Skarga do PUODO

Masz prawo zgłosić skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, nawet jeśli nie poniosłeś żadnej straty związanej w wyciekiem danych. Z urzędu nie dostaniesz żadnej rekompensaty, ale prezes może nakazać administratorowi danych podjęcie konkretnych działań lub ich zaniechanie. Na pewno zyskasz na przyszłość lepsze zabezpieczenie danych.
[h5]Doszło do przestępstwa? Policja [/h5]
Jeśli określona osoba dopuściła się czynu karalnego, możesz to zgłosić na policję. Nawet jeśli nie zaszło nic poważnego, samo przetwarzanie danych osobowych bez zgody jest przestępstwem za które grozi grzywna lub pozbawienie wolności do dwóch lat. W razie skazania, możesz otrzymać rekompensatę za poniesione szkody.