i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Bez kategorii

Jak zabezpieczyć komputer przed atakiem hakerskim?

Ataki hakerskie są już codziennością. W czasach, gdy tak wiele godzin każdego dnia spędzamy w sieci, nieświadomie nawet narażamy się na wypłynięcie wrażliwych danych na nasz temat. Czy wiesz, w jaki sposób zabezpieczyć swój komputer przed hakerskim atakiem?

Przede wszystkim – rozwaga

Nigdy nie wysyłaj swoich prywatnych zdjęć czy ważnych danych przez media społecznościowe. Jeżeli już musisz coś przesłać, koniecznie usuń konwersację, pamiętaj jednak, że nadal jest ona zapisana na serwerach, a to oznacza, że teoretycznie hakerzy mogą się do nich włamać. Media społecznościowe powinny być miejscem, do którego masz ograniczone zaufanie. Nie warto zamieszczać w nich historii swojego życia, bo ktoś może ją wykorzystać przeciwko nam.

Po drugie – hasła

Hasła dostępu powinny być odpowiednio długie i skomplikowane. Niedopuszczalne jest stosowanie łatwego do odgadnięcia, kilkuliterowego hasła, tego samego do wszystkich używanych serwisów. Takie hasło jest bardzo łatwo wykraść, a w ten sposób haker uzyskuje dostęp do wszelkich danych na twój temat. Pamiętaj, by hasło było nieoczywiste, długie na co najmniej 12 liter. Używaj cyfr, znaków specjalnych czy dużych liter, by jeszcze bardziej podnieść stopień jego skomplikowania.

Co zrobić gdy ktoś włamie Ci się do komputera w pracy? Zobacz artykuł na blogu PerfectInfo: Incydent RODO

Korzystaj z oprogramowania antywirusowego

Wiele osób wciąż uważa, że antywirus na komputerze to jedynie strata cennego miejsca i pamięci RAM. Wystarczy jednak wyobrazić sobie dane statystyczne mówiące o tym, że każdego dnia hakowanych jest około 280 000 tysięcy komputerów! Ta liczba robi wrażenie. Zainstalowanie programu antywirusowego pozwoli przynajmniej w jakimś stopniu uchronić się od niebezpieczeństwa przejęcia kontroli nad danymi z naszego komputera czy nad całym systemem operacyjnym. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych.

Jak widzisz, bezpieczeństwo w sieci w dużej mierze zależy od nas samych. Trudno jest powiedzieć, jakie metody znajdą jeszcze hakerzy, naszym zadaniem jednak jest bronić się przed nimi jak najlepiej. Pamiętaj, że w sieci nikt nie jest bezpieczny, a prywatność tak naprawdę jest jedynie złudzeniem i mrzonką.