i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Bez kategorii

Kto może zostać mentorem?

Wybór mentora nigdy nie jest prosty, szczególnie jeśli to ma być nasz pierwszy raz, kiedy wybierzemy dla siebie prawdziwy autorytet. To nie musi być ktoś, z kim mamy bezpośredni kontakt, nie musi to być też profesor czy specjalista w danej dziedzinie. Dziś każdy może okazać się idealnym kandydatem na mentora. Nawet osoba, która do tej pory nie miała styczności z nauczaniem, może okazać się dla nas bardzo cennym doradcą.

Wiek nie ma żadnego znaczenia
Czas zerwać ze szkodliwym mitem, w który wciąż wielu z nas wierzy. Mentor nie musi być wiekowym staruszkiem z długą siwą brodą, żeby przekazywać nam wartościową wiedzę. Wręcz przeciwnie, dziś na wiele tematów więcej do powiedzenia mają osoby młode, które same tworzyły nowe ścieżki zawodowe. Osoba starsza może powiedzieć nam wiele na temat życia samego w sobie, ale nigdy jej rady nie będą dla nas równie wyjątkowe w kwestiach zawodowych. Znacznie lepiej jest znaleźć osobę, która naprawdę zna się na rzeczach, które nas interesują i potrafi udowodnić nam, że jej rady zmienią nasze życia na lepsze.

Mentor powinien wiedzieć więcej od większości
Warto pamiętać, że mentor to nie specjalista od wszystkiego. Często właśnie z tego powodu młodzi ludzie wpadają w zły zakręt życiowy. To, że nasz mentor wie więcej na temat robienia kariery od innych, nie oznacza od razu, że z pomocą jego rad zbudujemy trwały i satysfakcjonujący związek. Nie ulega jednak wątpliwości, że mentor wie więcej, niż przeciętna osoba. Jest w stanie nam doradzić, ale także zwrócić uwagę na rzeczy, o których nawet nie pomyśleliśmy. Najważniejsze powinno być dla nas znalezienie sobie kogoś, kto uporządkuje naszą wiedzę i będzie w stanie powiedzieć nam, gdzie popełniamy błędy.

Mentor musi przekazywać wiedzę w prosty sposób
Każdy z nas jest inny i tempo naszej nauki też się od siebie różni. Ale znacznie większe różnice są w nas samych zależnie od przyswajalnego zagadnienia. Są tematy, które zapamiętasz od razu, a są i takie rzeczy, których zrozumienie zajmie Ci całe miesiące. Mentor musi wiedzieć, jak w takiej sytuacji postąpić. Powinien dostosowywać się do naszych potrzeb, nie złościć się ani nie narzucać nam swojego tempa. W przeciwnym razie praca z nim będzie skrajnie wyczerpująca i często bezowocna. Dobry mentor wie, że nie wykłada swojej wiedzy dla siebie, ale dla osoby, która chce go słuchać i która jej potrzebuje.