i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

BiznesFinanse

Spółka cywilna. Wady i zalety

Czym tak właściwie jest spółka cywilna? To nic innego jak rodzaj spółki, którą zakładają co najmniej dwie osoby zwane wspólnikami. Podpisują umowę na piśmie dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej.


Wspólnicy obydwoje muszą zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy i wypełnić formularz CEIDG.
Zaletą takiej spółki jest to że wspólnicy odpowiadają razem to znaczy jakiekolwiek zobowiązania uiszczają z wypracowanego kapitału spółki, a gdy tego zabraknie, wtedy muszą dołożyć z własnych oszczędności.

Wspólnicy mogą wnieść swój wkład w dowolnej formie np. w postaci środków pieniężnych czy też wiedzy itp. Umowę powołująca taką spółkę do życia można podpisać bez obecności notariusza.
Jest to zdecydowanie tani forma i jak na początek przygody z biznesem najczęściej wybierana forma rejestracji spółki.

Niestety spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że jakiekolwiek podpisywane umowy z partnerami handlowymi są zawierane nie przez samą spółkę, lecz w imieniu wszystkich wspólników wchodzących w skład tej spółki.

Spółka cywilna nie może posiadać specyficznej nazwy, zazwyczaj jej elementy składowe to nazwiska wspólników. Mimo tego, iż tak forma spółki posiada REGON oraz numer NIP nie jest przedsiębiorstwem.