i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Finanse

BIK: co warto wiedzieć?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli popularny BIK, to jedno z najważniejszych pojęć, jakimi operują osoby starające się o kredyt oraz banki, które takich kredytów udzielają. Dlaczego BIK jest tak ważny? Bo od tego, jakie informacje na nasz temat znajdują się w tym zbiorze danych zależy m.in. to, w jaki sposób pracownicy banku rozpatrzą nasz wniosek o kredyt.

BIK jest dla nich jednym z ważniejszych źródeł informacji na temat potencjalnych kredytobiorców. Dane, które znajdują się w BIK, mówią m.in. o tym, ile razy do tej pory kupowaliśmy coś na raty i jak radziliśmy sobie z ich spłatą.

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się też informacje na temat tych pożyczek i kredytów, które zaciągaliśmy do tej pory. Jeśli nie mamy na swym koncie nieuregulowanych długów i problemów ze spłacanymi po terminie ratami, o przyszłość swego wniosku kredytowego nie powinniśmy się martwić. W gorszej sytuacji są te osoby, które w BIK-u figurują jako ci, którzy mieli już problemy ze spłatą należności. W ich przypadku otrzymanie kolejnego kredytu staje się trudnym zadaniem, a zła historia kredytowa może im dodatkowo utrudnić korzystanie z takich udogodnień, jak zakupy na raty.

Każdy z nas powinien zatem dbać o to, by na bieżąco spłacać swe zobowiązania i nie pojawić się w danych BIK jako ten, który ma problemy z opłacaniem kolejnych rat. Zła historia w BIK może nam przecież sprawić wiele problemów, szczególnie wtedy, gdy za pomocą kredytu będziemy chcieli spełnić swe marzenia o nowym samochodzie czy mieszkaniu.