i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Finanse

Prolongata kredytu: co warto wiedzieć?

Dla wielu z nas życie na kredyt stało się normą. To dzięki kredytom możemy kupić mieszkanie lub samochód, to dzięki kredytom możemy uporać się z nagłymi wydatkami. Niestety, każdy kredyt musi zostać spłacony, a każda rata wpłacona po czasie oznacza dla nas dodatkowe koszty.

Na szczęście banki wychodzą naprzeciw tym klientom, którzy chcą na bieżąco spłacać swe zobowiązania, a którzy muszą się borykać z różnego rodzaju trudnościami. Jednym z tych rozwiązań, z których można skorzystać w razie problemów, jest prolongata kredytu. Co warto wiedzieć na ten temat? W jakich sytuacjach można skorzystać z takiego rozwiązania?

Prolongata kredytu to nic innego, jak odroczenie lub obniżenie wysokości jednej miesięcznej raty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty. To, jak w danym przypadku będzie wyglądała prolongata kredytu, uzależnione jest od banku i jego polityki wobec kredytobiorców.

Prolongata może zresztą przybierać różne formy. W niektórych bankach z powodzeniem stosowane są tzw. wakacje od kredytu, pozwalające na zrobienie sobie nawet kilkumiesięcznej przerwy w spłacaniu kredytu, są też banki, które preferują obniżenie wysokości kilku najbliższych rat. Na to, jak w danym przypadku będzie wyglądała prolongata kredytu, wpływa też postawa samego klienta. Z pewnością te osoby, które do tej pory spłacały raty zgodnie z umową, mogą liczyć na lepsze warunki, niż osoby mające problemy z opłacaniem na czas kolejnych rat.

Ważna jest też przyczyna prolongaty oraz sytuacja, w jakich aktualnie znajduje się kredytobiorca. Możliwości jest sporo, a łączy je jedno –pozwalają nam spłacać kredyt nawet wtedy, gdy dopadną nas chwilowe problemy finansowe. Zyskuje na tym i bank, bo daje klientowi szansę na spłatę zadłużenia, i klient, który chroni się przed dodatkowymi kosztami kredytu. A te, jak wiadomo, mogą się czasem okazać bardzo dużym obciążeniem.