i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Praca

Perfekcjoniści w pracy

Perfekcjonizm często bywa mylony z dążeniem do bycia lepszym.
Samodoskonalenie się, szczególnie w biznesie i pracy, jest jak najbardziej w porządku. Robimy coś dobrego dla siebie, poprawiamy tym samym jakość swojego życia.

Perfekcjonizm natomiast może nas doprowadzić na skraj przepaści emocjonalnej, zazwyczaj wiąże się on ze strachem przed wstydem, krytyką i negatywnymi opiniami.

Perfekcjoniści w pracy nie tylko robią wszystko, aby zadania wykonywane w niej były dopięte na ostatni guzik, bez wymagania żadnej poprawki.
Takie osoby chcą również wyglądać nienagannie, starają się wypowiadać logicznie, z sensem, oraz nie stwarzają sytuacji w której ktoś może zwrócić im na coś uwagę.

Często osoby będące wirtuozeriami, mogą bać się wykonać pewnych czynności w strachu przed krytyką.
Największe konsekwencje za niewykonanie zadania możemy ponieść w pracy. Jeżeli przykładowo będziemy bali się wysłać napisanego przez nas maila, za jego niewysłanie poniesiemy znacznie większe konsekwencje, niż gdybyśmy wysłali go w takiej formie w jakiej go napisaliśmy.

Żeby nie ulec załamaniu nerwowemu w pracy, musimy przestać uzależniać swoje samopoczucie od opinii innych.
Perfekcjonistom trudno jest to zrozumieć, że jesteśmy tylko ludźmi i naturą naszą jest i będzie popełnianie błędów, szczególnie w pracy, gdzie zadań mamy czasem więcej niż czasu.

Perfekcjonizm częściej przeszkadza nam w pracy, niż przynosi jakiekolwiek korzyści.
Musimy nauczyć się wyznaczania sobie dziennego celu, ustalić co będzie naszą motywacją, oraz zaakceptować możliwość pojawienia się po drodze niedogodności, lub pomyłek.

Perfekcjoniści mają też tendencję do ciągłego udoskonalania tego, co właśnie zrobili. W pracy często zarzucają sobie, że mogli zrobić więcej, a zadania jakie właśnie wykonali nie są zrobione wystarczająco dobrze.

Warto wiedzieć, że dobry odpoczynek zwiększa naszą produktywność, szczególnie w pracy. Umysł jest wypoczęty, świeży i gotowy do działania.
Na dobre samopoczucie składa się praca, oraz zabawa i odpoczynek. Perfekcjoniści niestety często o tym zapominają.

Żeby perfekcjonistom było łatwiej żyć, muszą oni przede wszystkim się skupić na sobie, oraz zrozumieć i zaakceptować fakt, że pomyłka w pracy to nie jest koniec świata.
Wdzięczność do samego siebie, to nie jest przypadkowa emocja, jednak każdy sposób myślenia jest do wytrenowania.