i-Commerce

Marketing, internet, e-commerce

Internet

Fałszywe linki – jak działają i jak się przed nimi bronić

Fałszywe linki to coraz częstszy sposób oszustwa, na który nabierają się coraz to nowsi użytkownicy. Chociaż wszyscy coś o nich słyszeli, dalej nie do końca wiemy, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Fałszywe linki – co to właściwie jest?

Fałszywy link to nic innego, link, który po kliknięciu w niego, przekierowuje nas na fałszywą stronę internetową. Czasami może to być witryna do złudzenia przypominająca nasz bank albo Facebooka.
Najczęściej takie linki rozsyłają wirusy, jest to jednak coraz częstszy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Jak to działa? Kupujemy na przykład w nieznanym nam dotąd sklepie internetowym i gdy przychodzi do płatności, wybieramy metodę, którą nam on oferuje. Bardzo często, gdy ktoś chce nas oszukać za tą pomocą, dostępna jest tylko opcja przelewu. Po kliknięciu w nią strona przełącza nas do strony logowania w wybranym przez nas banku. A my się logujemy i przelewamy pieniądze. I czekamy, aż zamówiony przez nas towar w końcu do nas dotrze.

Na czym więc polega to oszustwo?

Oczywiście towar nigdy do nas nie dotrze. Oszustowi zależało na czymś zupełnie innym. Teraz ma nasze dane do banku i bez problemu może się na nie zalogować. A tam, jeśli nie mamy wprowadzonej weryfikacji dwuetapowej, bardzo łatwo wypłaci sobie nasze pieniądze na dowolne konto.
Trochę inaczej ma się sprawa z fałszywymi linkami do social mediów. Najczęściej rozsyłają nam je wirusy w postaci wiadomości, która ma nas zachęcić do kliknięcia. Potem jesteśmy przekierowywani do ekranu logowania i podajemy oszustowi nasze dane.

Jak nie dać się oszustwu?

Zawsze dokładnie sprawdzaj link, w który klikasz i maila, z jakiego przychodzi link. To dwie kluczowe sprawy w wykrywaniu oszustw. Nigdy nie podawaj swoich danych w oknach witryn innych, niż autoryzowane przez twój bank. Linki zazwyczaj znacznie różnią się od tych prawdziwych, łatwo więc domyślisz się, że ktoś próbuje Cię nabrać. Jeśli jednak nie jesteś pewnie autentyczności strony, po prostu zrezygnuj z zakupu.